Porfyr auktion

SMÖRKNIVAR, st, skaft i porfyr samt BÖ. Med sina nummer är det den största porfyrsamlingen som sålts på auktion i Sverige. Med sina skiftande färger och hårda blanka yta är porfyr ett .

Porfyr finns i rö brun, grå, mörkgrön eller brunsvart färg. I Sverige har porfyr främst brutits i Älvdalen i Dalarna men bergarten . Sök bland pågående auktioner hos hundratals auktionshus. Barnebys samlar alla auktioner på ett ställe.

Antikviteter, möbler, konst, design och mycket . Den största samlingen porfyrföremål som någonsin sålts på auktion i Sverige, säger Bukowskis inför sin auktion nu på onsdag, den maj. Som vanligt har vi speciellt utvalda föremål ute till försäljning. Porfyrföremål har allt sedan Gustav III:s dagar ansetts vara åtråvärda och dyrbara.

Tack vare Karl XIV Johan sattes Elfdals . URNA med LOCK, Karl Johan, Elfdals Porphyrverk, modellen formgiven av Carl Fredrik Sundvall efter antik förlaga, Blybergsporfyr, ovoid form på indragen fot . Auktionen avslutas 2015-05-19:33:0 Utropspris SEK 000 . Bukowskis auktioner; Pigg auktionsdag: Porfyr och Haupt till höga priser. Imorgon fortsätter auktionen, dag med bland annat smycken, .

Urna med lock, porfyr, empir, tidigt 1800-tal. Blybergsporfyr med knopp i förgylld brons. Klicka på bilden för att komma till auktionen. SMÖRASK Porfyr, Empire, Älvdalen, 1800-talets början.

Porfyr- Hagströmsmuséet öppet, med Larz Kristerz. Grund Stor privat auktion med försäljning av 10-tals veteranbilar och . Auktioner med design och antikviteter, konst och inredningsdetaljer och. Programmets höjdpunkt var en vacker urna som påstods vara av porfyr och tillverkad i Älvdalen för 2år sedan. Begreppet äldre konsthantverk innefattar således: Bordspendyler, ljuskronor, lampetter, amplar, bouilottelampor, ljusstakar, föremål tillverkade av porfyr, . ESBJÖRN KRONBERGS PORFYRSAMLING VISNING: – MAJ Auktion: MAJ .

Comments are closed.